Sølen og Kronbacken!

Da er sommerens store happenings for oss over…
IMG_2031

1 uke på Sølen med Rundering
&
1 uke i Sverige med lydighet.

Kan sommeren bli bedre?
(ja en uke med spor 😛 Men vi har da vært en helg på sporkurs også 😀 )

DSC_0946w
2 fantastiske uker!!!
DSC_0966w
Sølen:
Vi hadde ikke rundert ett eneste slag før vi kom til Sølen i år, og jeg var jo litt spent på hvordan vi lå an. Vi avsluttet fjorårs sesongen med å gå tilbake til løsbitt og dekk før melding pga at Taco ble litt «heit» på figurantene. Vi startet på Sølen med fastbitt uten dekk, men vi la på dekk så den lille brune lærer seg at det er lurt med litt ro i meldingen 🙂
Utenom det med meldingen så var det ikke mye å utsette på jobben hennes. Hun har stort sett rette slag, går dypt nok og jobber seg fram i løypa, men selvsagt er det ikke alltid perfekt- Alltid noe å jobbe med både for hund og eier! ellers det hadde jo ikke vært noe gøy 😉

På torsdagen skulle det være uoffisiell konkurranse i D og C. Vi var litt modige og meldte oss på i C Rundering, tiltross for at Taco aldri har konkurrert i rundering (men har opprykk til C rundering via spor)
Så fokusen utover uka ble litt med tanke på den starten. Vi satte på mange flere tomslag enn Taco noen gang har gått, vi begynte med påvisningsline og prøvde å få inn litt mer lydighet før start og også ved påvisning/ inngang med figurant- vanskelig med lydighet i skogen synes vi!!

Vi hadde stort sett hundevær hele uka- mye vind (det er jo faktisk litt bra i rundering, men alt med måte 😉 ) regn og SURT.. men slapp å bekymre seg for varme hunder iallefall..
DSC_0138

Torsdagens kveldskonkurranse gikk overraskende bra!! Vi startet med felt, og det er jo en øvelse Taco ikke KAN. Vi trente litt i april, men så ble det ikke mer… Kjørte to funn torsdags morgen, og lot det stå til på konkurransen, og med litt flaks så satt 9’eren i resultatskjema 🙂 Vi mistet siste poenget på en slepphent tractor på siste gjenstand. Kjempe fornøyd med jobben hennes!!

DSC_0149

Så var det lydighet. Vi mistet mye poeng på slike øvelser vi liksom kan- lineføring pga manglende holdter og at jenta ble litt ukonsentrert på de laaange strekkene, hun tjuvstartet på apporten… og krøp elendig i forhold til hva hun kan. Men vi fikk da bra poeng på fram i line, fellesdekk, hoppet og innkalling. Så det ble en bra totalsum 🙂

DSC_0161
DSC_0186
DSC_0199
DSC_0215
DSC_0236w
DSC_0245
DSC_0248

I runderingen gikk det også bra, hun dekket terrenget bra, tok fine slag og var enkel å få ut på begge sider- og sist, men ikke minst- hun fant alle figurantene. Hun trynet i ett hull og gikk kast i kast rett etter start, men fortsatte som før da jeg sendte på nytt- flink jente det!! Ble belønnet med en 9’er der også 😀
Vi vant faktisk hele skiten, og hadde det vært offisielt hadde vi nå vært i B rundering- råkult!!

DSC_0795
DSC_0805w
IMG_0170

Fredagen gikk vi litt tilbake i treningen igjen. Det var nå viktig å «helle litt bensin på bålet» igjen. Torsdagen med først en treningsøkt, så konkurranse på kvelden var uvant for den lille, og selv om hun jobbet som en helt hele dagen, så merket vi at all den lydigheten i runderinsløypa, tomslagene og konkurransesettingen hadde tømt henne litt for motivasjon og ikke minst «trua på ho mor»
Vi forsøkte oss på en såkalt «magasinering» det er rett å slett at man legger ut ny figurant på samme sted som forrige og sender opp på samme sted flere ganger- hunden skal rett å slett hjernvaskes på at når mor sier «runder», så er det faktisk en figurant der ute- selv om man alt har vært der…
Tanken er god, men jeg tror ikke dagen etter en konkurranse var rette dagen å trene det på, for Taco trodde ikke på meg, uansett hvor mange ganger hun fant fig på samme sted- hun begynte å lete etter alternative løsninger- for å løpe rett ut i samme sporet som sist?? Nope- DET ble for dumt i følge Taco. Vet ikke om det bare er Taco, eller om det kan være en «rase-greie» men fikk liksom følelsen av at det ble heeelt feil i hennes hjerne- hadde vært interessant å høre om andre Aussier som har forsøkt det.
Men iallefall… Taco fant fig’n der gang på gang, men ikke en eneste gang bortsett fra første gikk hun rett ut med overbevisning om at det lå en ny fig der…
DSC_0812
Resten av uka koste vi oss med masse funn, påvirkninger, harer og ellers all moro man kan gjøre i en runderingstrening. Og en ting er sikkert- motivasjonen for videre trening og muligens en offisiell start i løpet av høsten er helt klart tilstede hos oss begge!!

Vi var også i år med på den berømte hundesprinten, og jeg må bare innse (nei jeg har ikke gjort det før nå!!) at jeg har en jælma kjapp hund!! På laget vårt, som besto av Kelpie, Malle, PES, Schäfer og Terv, så var Taco nest kjappest!!! Bare slått av langbeinte Malle :O Og ikke nok med det- laget vårt ble nr 2 totalt av alle 10 lagene på Sølen dette året!!!! Skitgøy 😉

IMG_0150

Og lørdagen fikk vi også ett snev av fint vær 🙂 Takk for oss Sølen- kanskje ses vi igjen neste år 😀

——–

Kronbacken:
Jeg har lenge drømt om kurs i lydighet som varer mer enn en helg, og hvem har vel ikke hørt om Heidi og hennes «Full fest» kurs? Og endelig så skulle vi få se hva det handlet om 🙂
Elin (med Taco’s bror Biffen) og jeg fylte McQueen til randen med hunder og stæsj og la ivei- den forholdsvis korte veien over grensa (5,5 timer) Handlet uforskammet lite og vips var vi framme. Kronbacken er en gammel skole og bensinstasjon faktisk. Vakkert sted, men med noget slitne hytter. Og Heidi selv er en utrolig trivelig, PepsiMax fylt dame, men masse kunnskap og humor 🙂 En herlig blanding av Norsk og Svensk 🙂
Kronbackenw

Jeg likte veldig godt opplegget for kurset. Heidi hadde teori på en øvelse på kvelden, og vi kunne da velge om vi ville jobbe med den dagen etter, eller trene på noe annet.
De fleste valgte den øvelsen Heidi hadde snakket om, for det er nå sjelden man har øvelser man ikke trenger å pirke på. Og fordelen med å gjøre det slik er at vi som førere slipper å tenke selv 😉 Taco og jeg fulgte opplegget på alle øvelsene, bortsett fra på avstanden- den har vi liksom grei kontroll på- MEN vi fikk testet ut å stå på ca 20 skritts avstand- vi har aldri stått lenger unna enn 15 skritt, så det var greit å få testet ut. Ikke mye å utsette på den <3

Fra treningskonkurransen fredag før hjemreisen
Fra treningskonkurransen fredag før hjemreisen

Jeg skal ikke gå igjennom alt vi gjorde, men må fortelle litt om det JEG fant interessant.

En ting er apport og innkallings øvelsene. Jeg har lært- at for å få fart, så holder man leken på ryggen og drar den fram når hunden er på tur inn (enten rett etter opptak/start eller ett sted før den kommer inn på plass) og jooooo den får større fart. Heidi kalte det panikk løsningen 😉
MEN hva skjer i topplokket på hunden? jooo den tenker «nå kommer den snart- nei nåå- nei nååååååå- hmm den kom ikke?? hva gjør jeg nå??»
og noen ganger er hunder som mannfolk- de kan ikke gjøre to ting på en gang 😉 Løpe fort å tenke samtidig?? nope- ikke mulig- og noen ganger ikke ønskelig heller.
Så ett ekte «Heidi-tenk» som hun sier selv, så skal hunden kun tenke i det den sitter å venter på ny kommando «for å få belønningen, må jeg komme meg fort som FA..N inn på plassen min!»(forresten jeg som står for banningen- ikke Heidi 😉 ) Og det virker jo ganske enkelt ikke sant? Lett som en plett 🙂
Man kan se litt på hunden hva som skjer i toppen når den løper. En hund uten tanker i hodet løper å «dupper» opp og ned med hodet, mens en som tenker har hodet låst fast, mens den fokuserer…
Og her skal man bruke «Förventning i tystnaden» (forklaring lenger ned):
-Når hunden sitter i utgangsstilling så veeeenter, veeenter man før man belønner: JUHUUU FULL FEST!!
Skal bli spennende å teste dette på metallen på Taco- vi sliter med farten/innsitten på den. Selv om vi nå skal ha hopp med metallen og det ikke blir helt det samme skal vi teste dette, for å se om det blir noen endringer 😀
(Utgangsstilling trener man selvsagt for seg, og den bør jo være så bra at den sjelden blir feil før man kjører full øvelse-men skulle det bli feil, går man bare ut av den og får hunden inn på rett plass før man belønner)

IMG_2169w

En annen ting er jo selvsagt «full fest» systemet- og det var jo ikke noe revolusjonerende, MEN det var en liten detalj der som jeg likte. Og som muligens mange vil være uenig i???
Det var at når man bruker «full fest» under trening så SKAL den avsluttes med belønning hver gang. Full fest i seg selv er ikke så spennende- man skal klappe i hendene (med tanke på de nye reglene i lydighet, så bør man holde seg til forsiktig klapping!!) og forflytte seg til startpunktet for neste øvelse mens man klapper- såååå finne leken.
Jeg har jo allerede min belønningsrutine som inneholder klapping, men jeg har kjørt litt mer jubel og løping osv- med tanke på Elite debuten så må jo det tones ned. Og jeg har kun brukt det når jeg kjeder, og det gjør jeg jo ikke sååå ofte, og jeg har nok vært for kjapp til å bruke rutinen uten belønning, så hun har rett å slett ingen forventning til den.
Jeg har slitt litt med at hun ikke «vil være med» på leken og bare tusler uinteressert etter meg, mens jeg klapper og styrer 😉
Det morsomme med dette er at Taco responderte VELDIG fort når jeg da begynte å ha full fest etter nesten hver øvelse. og jeg tror det er 2 grunner til at hun responderte så fort. 1: hun skjønte at belønningen kom- hver gang, og Nr 2: når jeg tonet ned litt så følte nok hun mindre «press» og kunne dermed slippe opp litt selv.
Jeg vil bruke «full fest» opplegget til Heidi en periode nå, og alltid kjøre med avslutting i leke- Jeg vil oftere kjøre hele programmet, men da med full fest etter hver øvelse, og heller innimellom dra ut øvelsene så de varer kanskje 1,5-2 øvelser før belønning (det er vel en Oona tenk- ikke Heidi tenk 😛 ) også variere litt mellom.
Jeg har fått litt inn med t-skje at man må trene på å IKKE få belønning så har litt vanskelig for å sluke rått det at hundene ikke blir «lei seg» når de kommer på konkurranse og ikke får noe, eller at de ikke kobler konkurranse = ingen belønning vs trening=belønning… Ikke vet jeg altså, men interessant…

IMG_2164

En annen ting som jeg skal ta med meg fra kurset er frasen: «Förventning i tystnaden» Dvs at hunden lærer at selv om den har gjort en øvelse så ER det rett det de har gjort, selv om belønningen ikke spruter det sekundet etter de har gjort det vi ba om (vi snakker nå hunder med litt erfaring- valper i innlæring skal selvsagt ikke ventes ut på samme måte)
Jeg tror dette kommer til å hjelpe oss MYE. Jeg har alltid tenkt (og blitt fortalt- ellers hadde jeg jo ikke tenkt det regner jeg med 😉 ) at man skal belønne (eller klikke) FORT for å få KJAPP reaksjon.
Og joda, det tror jeg fortsatt på, MEN… på hunder som Taco, som gjerne låser seg, tenker mye og for noen- begynner å «gjete» så kan nettopp forventningen til aktivitet være det som lager problemene.
Forventning til stillheten om man skal si det på Norsk (høres mye kulere ut på svensk!!) er liksom ikke noe jeg har tenkt på- eller joda, jeg har jo hørt at hundene skal skjønne at når man er stille så gjør de det korrekt, men først nå har jeg liksom satt alle bitene jeg har plukket opp her og der på rett plass. Når kjærringa er tyst, så…. 😀
Dette skal jeg ta med meg inn i fvf treningen. Belønne forventningen til min stillhet- belønne flere sekunder ETTER at jeg normalt ville belønnet- Siden Taco sliter med å sette seg når hun går opp i intensitet, så vil jeg belønne roen, ja misforstå meg rett, jeg ønsker jo ikke at hun skal gå som en potetsekk og korrekt posisjon med rett intensitet skal selvsagt belønnes- men da skal også punktene jeg ramser opp under her følges- og jeg vil bruke mye hjelp til å klikke når taco er i rett posisjon når JEG er i rett posisjon også 😛 lett som en plett!!

Choco var også med på tur- her sammen med den 3dje Aussien Chrom
Choco var også med på tur- her sammen med den 3dje Aussien Chrom

Ja altså- belønne roen… også roen i vendingene- f.eks i en tenkt fvf: «Fremad marsj, høyre holdt, vent, veeeent, veeeeeent FULL FEST!!» Mot tidligere: «Fremad marsj, høyre holdt KAST LEKE!!» Ikke store forskjellen, men jeg tror det kan fungere på Taco. Hun har det jo med å henge seg opp i bagateller så 😉
Og det å vente før man belønner ved f.eks holdter tror jeg er noe Taco trenger. I stedet for å tenke «NÅ kommer belønningen» i det hun slenger nedpå rompa, så skal hun tenke, «Kjærringa er tyst= jeg er FLINK!» Jeg har jo i disse «skjeve holdter/ploging» tidene belønnet mye og kjapt når hun har gått korrekt og fått nedpå baken uten å være skjev- det har IKKE gitt resultater, så nå må det tenkes annerledes.

*Vi skal også prøve ut å bruke ett kortkobbel- for å hjelpe henne å gjøre rett HVER gang- Unngå at hun gjør feil, for så å rette seg inn igjen. Jeg skal også bli litt flinkere til å fortelle henne at sorry Taco men det er IKKE korrekt å sitte på skrå etter en høyrevending. Jeg vet ikke helt hvordan vi skal snakke sammen om det- men tror vi faktisk skal unngå problemet med kortkobbel-
Om det hjelper i lengden? Aner ikke- og hvis ikke så må jeg rett å slett finne en måte å fortelle Taco- at det er feil-uten å gjøre henne usikker eller at hun mister gløden (Y) Hun mener jo ikke å gjøre feil- hun prøver alt hun kan på å få det rett hun <3
*Jeg MÅ slutte med alle mine hjelpe signaler (ubevisste!) og
*Jeg MÅ begynne å få blikket opp og fram. For når jeg ser opp og fram, så «mister» jeg bikkja og vi kan få store buer i vendingene.
*Med kortkobbel kan jeg styre litt samtidig som jeg kan se rett frem, og med hjelp av treningskompiser med klikker, så skal det nok bli bra!

Elin og Biffen
Elin og Biffen

Jeg har stor tro på at «Förventing i tystnaden» kan hjelpe Taco også på fellesøvelsene faktisk. For den lille brune skrur seg opp litt mye, hun nyser og piper! mellom fellessitt og dekk. Jeg har vært veldig flink til å belønne kjapt etter neddekk/oppsitt og tror jeg da også har fått litt for mye forventning knyttet til selve bevegelsene ned/opp og ikke til selve stadga’n. (jepp svensk er kult!) Gleder meg til å teste ut de neste ukene!!

Heidi brukte også å rose hunden i den posisjonen den var- for å forsterke den. F.eks i bli øvelser: Bli-bra-bli. Jeg brukte det da Taco var yngre, men ikke nå i senere tid, kommer nok til å ta fram igjen det litt mer.

IMG_2467

Ellers er det noen stikkord jeg har notert meg:

  • Belønne «stadga» i Z momentene, spesielt stå, så hun ikke begynner å gå før kommando
  • Tren alltid Kon/Kjegle sammen med ruta/apport- fordi hun alltid skal tenke «videre» ved Kon. (2 steg øvelse)
  • Rett i kroppen under FVF- også hodet 😛 Belønn med godis på rumpa
  • Belønne uansett om farten er lav i f.eks innkalling
  • Mindre lukt på neseprøven- IKKE ha den i lomma. Rett fra pose- 3 sek i hånda- ferdig!
  • Leker/belønning skal være i lomma!! Hender skal IKKE være i lommene 😛
  • Når vi blir kommandert skal vi aldri gjøre som kommandanten sier. Dvs vi skal ikke kalle inn hunden når kommandanten sier «kall inn» osv osv. Vent alltid overdrevent lenge før vi kommanderer hunden.

IMG_2086

Jeg har stor tro på variasjon (er bare ikke alltid så flink til å variere selv 😛 ) Og som Heidi sa mange ganger til meg- dere har jo fått det til å fungere så det er jo ikke feil det dere har gjort- og det er klart- vi har fått til masse, vi har mye bra, men vi mangler masse små detaljer som ødelegger til tider ganske mye..
Ofte så er det ikke så mye som skal til, og det er det jeg håper på, at ved å gjøre små endringer som jeg ikke har forsøkt før, så kan vi få til noen små forbedringer som kanskje kan gjøre det store utslaget 😀

Det har vært en topp sommer. Vi har forsøkt oss i C rundering, og vi har testet ut Elite programmet i en veldig uhøytidelig konkurranse siste dagen i Sverige.
Vi har fått masse skryt av masse ulike mennesker, og det gjør utrolig godt å få litt bekreftelse på at det vi driver med her oppe «på fjellet» ikke er helt bak mål.
Taco er rett å slett en drømme hund.

Mulig det kommer noen filmer etterhvert. Må bare få tid og lyst til å redigere 😛

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *